ER11 ER16 48V Brushless Spindle 400W 1200RPM WS5760-48 Closed Loop Drive WS500X
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Color
ER11:
Standard 3.175mm chuck, if you need other specifications, please contact the shopkeeper to buy, thank you! This motor is widely used by DIY users, with good response and use effect, high speed and low noise, suitable for engraving PCB, acrylic, drilling and so on. . . . Spindle motor: brand new brushless DC motor (original imported NSK bearing) Working voltage: 48VDC need brushless driver and motor to run Power: 400W Speed: 12000r/min Torque: 0.5294 (N.m) Insulation resistance: >2 megohm Insulation dielectric strength: 400V Motor diameter: 57mm (the fixed body part is 55mm) Motor output shaft: from the previous 8mm thickened to 10mm Length of the chuck part: 35mm of the shank, (including nut and core 43mm) Diameter of the chuck part: 16mm Total motor length: 174mm (including clamping parts and motor) Spindle net weight: 1.22KG The radial runout of the spindle is about 0.02-0.05. Can be used to engrave materials such as metal or non-metal. This spindle is equipped with forced air cooling and can work for a long time.
ER16:
Standard 10mm chuck, if you need other specifications, please contact the shopkeeper to buy, thank you! This motor is widely used by DIY users, with good response and use effect, high speed and low noise, suitable for engraving PCB, acrylic, drilling and so on. . . . Spindle motor: brand new brushless DC motor (original imported NSK bearing) Working voltage: 48VDC need brushless driver and motor to run Power: 400W Speed: 12000r/min Torque: 0.5294 (N.m) Insulation resistance: >2 megohm Insulation dielectric strength: 400V Motor diameter: 57mm (the fixed body part is 55mm) Motor output shaft: from the previous 8mm thickened to 10mm Length of chuck part: 37mm of the shank, (including nut and sandwich 47mm) Diameter of the chuck part: 20mm Total motor length: 180mm (including clamping part and motor) Spindle net weight: 1.26KG The radial runout of the spindle is about 0.02-0.05. Can be used to engrave materials such as metal or non-metal. This spindle is equipped with forced air cooling and can work for a long time.
Driver for brushless spindle:
1. Product features: 1. Model: HQ-WS500X 2. Working voltage: DC12V-DC52V 3. Drive current: rated 12A, peak value 15A. 4. Drive power: ≤500w (related to working voltage) 5. Closed loop and stable speed, the motor can still maintain the speed under heavy load 6. Pure hardware design, high speed, high anti-interference ability 7. External potentiometer control, analog voltage 0-5V, 0-10V 8. Forward and reverse control, frequent start and stop function, EN enable control 9. Over current short circuit protection and indication 10. With speed signal output function
Function Description:
1. DC+, DC-: power input Support 12~52VDC, DC power input, usually using switching power supply or battery power supply, users must pay attention to the voltage not to exceed 55VDC, so as not to damage the drive, the rated output current of the power supply should be greater than 1.5 times the output current of the drive. When using a switching power supply, pay attention to its nominal rated output current, and try to buy a switching power supply (1.2 times) that matches the motor phase current. 2. U, V, W: motor phase wires Three phase wires of brushless DC motor. Be sure to pair with the Hall for correct wiring, and be sure to tighten the screws. So as not to burn the drive due to excessive current. 3. HA, HB, HC: Hall signal line When running, it must be paired with the phase item and wired correctly. 4. HALL+, HALL-: Hall power cord Hall (Hall) power supply. 5.VR: Speed control signal input Support external 10K potentiometer or analog voltage speed regulation. When an external potentiometer is connected, VR corresponds to the middle pin of the potentiometer, and 5V and GND correspond to the two pins of the potentiometer. When an analog voltage (0-5V) is connected, GND is the reference ground, VR is the analog voltage input signal, and 5V is floating. 6.0-10V: Analog signal input port When an external analog voltage (0-10V) is connected, GND is the reference ground, and the 0-10V port is the analog voltage input port. 7. Z/F: Motor direction control Positive and negative direction control port. When floating or connected to 5V, it is reverse, and connected to GND is forward. 8. EN: Enable signal. It cannot be left floating. When starting the motor, it must be connected to GND. The user can control the start or stop of the motor by controlling the on-off of the EN terminal of the driver and GND. 9.PG: motor speed feedback output Actual speed pulse signal = number of pole pairs*3. 10.ALM: Alarm and fault signal output Alarm and fault signal output, when the drive is abnormal, output low level at ALM end 11. LED indicator Always on during normal operation (RUN), flashing during failure (ALM)